Spotkanie o charakterze profilaktycznym

Utworzono dnia 16.01.2023

Dnia 11 stycznia  br. w naszej szkole odbyło się spotkanie dla uczniów klas 5-8  z policjantami  z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej w Świeciu z Wydziału Prewencji.

Policjanci  spotkali się z młodzieżą  w ramach rozmów o  demoralizacji , a także  poruszono temat odpowiedzialności prawnej osób niepełnoletnich za popełniane czyny karalne. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, co oznacza termin demoralizacja, jakie przewinienia najczęściej są wynikiem nieodpowiedzialnych zachowań osób młodocianych i jakie grożą im za to konsekwencje przewidziane przepisami prawa.  Omówio wiele kwestii: przemocy, odurzania się środkami psychoaktywnymi, kradzieży, palenia papierosów w różnych miejscach, bezpieczeństwa w sieci, wagarów, spożywania alkoholu.

Kolejny ważny temat poruszony przez funkcjonariuszy to przestępstwa internetowe i cyberprzemoc. Policjanci omówili problem przestępstw internetowych związany z hejtem i  cyberprzemocą. Zwrócono również szczególną uwagę na to jakie treści uczniowie umieszczają  i udostępniają w mediach społecznościowych.

W trakcie pogadanki uczniowie  mogli zadawać  pytania.

Spotkanie z policjantami miało charakter profilaktyczny, mający na celu zapobieganie ewentualnym czynom karalnym lub demoralizacji. Wizyta miała także charakter prewencyjny, który ma na celu zwrócenie uwagi na prawne konsekwencje  niewłaściwych i niezgodnych z prawem zachowań młodzieży.

Wierzymy, że w wyniku takich spotkań, uczniowie zgłębią swoją wiedzę, poznają swoje prawa i obowiązki.