Narodowe Święto Niepodległości

Utworzono dnia 10.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Świekatowie  10 listopada 2022 r. brali udział w uroczystości poświęconej odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

Montaż słowno-muzyczny przygotowały wraz z wychowawcami panią Elżbietą Gajowniczek i Iwoną Ziółkowską klasy III a i III b. Uczniowie zaprezentowali krótki rys historyczny, a także polskie pieśni patriotyczne i narodowe, w śpiewanie których czynnie włączyli się uczestnicy uroczystości.

W takim dniu nie mogło zabraknąć momentu, w którym wszyscy odśpiewali hymn Polski i Rotę. Uczniowie dziecięcym  językiem przedstawili znaczenie odległych wydarzeń z 1918r. dla współczesnych Polaków. Szczególną chwilą było słuchanie wzruszającej pieśni pt. „Niepodległość”, która , tłumaczy to trudne słowo, uświetnioną tańcem wielkiej  biało-czerwonej flagi.

Na koniec artyści wraz z zaangażowaną publicznością odśpiewali pieśni, których motywy pojawiły się w przedstawieniu. Były to następujące pieśni: „Wojenko wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ułani”, „Pierwsza brygada. Całość została zaprezentowana w sali ozdobionej biało-czerwonymi  kwiatami i flagą Polski.

Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Elżbieta Gajowniczek i Iwona Ziółkowska

"Szkoła do hymnu"

O symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie szkoły, grono pedagogiczne spotkali się w sali gimnastycznej, aby wysłuchać  krótkiego przemówienia Pani Ewy Tokarskiej- Chojnackiej na temat historii hymnu i odzyskania niepodległosći, a także w celu odśpiewania hymnu. W ten sposób włączyliśmy społeczności szkolne we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez  Polskę.

Więcej informacji i rys historyczny święta można znaleźć na stronie: Narodowe Święto Niepodległości – Wikipedia, wolna encyklopedia